Beyin Cerrahisi

Beyin Cerrahisi

Beyin cerrahisi acil müdahale gerektiren nöbetçi beyin cerrahi uzmanlarını bir araya toplanması ile oluşan doktor, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevlisi ekibimizle 7/24 hızlı müdahale hizmetleri vermekteyiz.

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı genellikle boyun ve kollarda aşrı ve his kaybıyla ortaya fıçıdan bir omurga hastalığıdır. Kollarda dayanılmaz ağrı veya güç kaybı olduğunda cerrahi tedavi gerekir. Nadiren ayaklarda uyuşma ve yürüme bozukluğu yapabilir ve bu omuriliği zedelediği anlamına gelir. Bu çok acil ameliyat gerektirir. En başarılı tedavi şekli mikrocerrahidir. Mikroskop altında fıtık temizlenir ve yerine kafes implante edilir. Benin tekniğimle geçmiş hastalarda risk sıfıra yakın ve memnuniyet oranı yüzde yüze yakındır.

Bel Fıtığı

Bel fıtığı omurlar arasındaki disklerin bozulmasıyla ortaya çıkan bir omurga hastalığıdır. Diskler fıtıklaşarak bacaklara giden sinirleri sıkıştırınca bacaklarda yanma, üşüme, uyuşma veya güç kaybı başlar. Yürümek zorlaşır. Bacaklarda dayanılmaz ağrı veya güç kaybı başlayınca ameliyat önerilir. Bel fıtığı bazen idrar kaçırma, idrarda zorlanma, kabızlık veya erkeklerde empotans yaratabilir. Bu durumlarda acil ameliyat bu şikayetleri çözer. Zaman kaybı ise bu şikayetlerin kalıcı olmasına neden olur. Ameliyat bel fıtığı için tek kesin tedavidir. Fizik tedavi veya ilaçlar geçici rahatlama amacıyla önerilir. En iyi cerrahi yöntem mikrocerrahidir. Mikroskop altında fıtık temizlenir. Hasta ayni gün yürür. Ertesi gün taburcu olur. Ameliyattan çıktığı anda bacağındaki ağrı geçmiştir ve gücü yerine gelmeye başlar. Ameliyat izi estetiktir ve önemli bir iz bırakmaz.

Omurga Kırıkları

Omurga Kırıkları en sık şiddetli trafik kazalarında veya yüksekten düşmelerde olur. Kemik erimesi (osteoporoz) hastası olan yaşlılarda hafif kazalarda da omurga kırıkları olabilir. Boyun kırıkları hayati tehlike yaratabilir ve acil ameliyat hem hayat kurtarabilir hemde felçten koruyabilir. Sırt ve bel kırıklarında omurilik yaralanması varsa acil ameliyat kalıcı felçten kurtarabilir. Bu ameliyatta sağlam omurlara vida konularak kırık onura binen yük sağlam omurlara kaydırılır ve korse ile hastanin hemen ayağa kalkması sağlanır.
Bel kırıklarında omurilik yaralanması olmamış sa, ben vidalama yerine lokal anestezi altında kapalı ameliyat (vertebroplasti) ile tedavi etmeyi tercih ediyorum. Burada kırık omurga içine kemiği güçlendiren reçine sıkıyorum. Ameliyat kısa. Hem hasta hemen ayağa kalkıyor hemde daha çabuk iyileşiyor

Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri iyi veya kötü huylu olabilir. Kötü huylu tümörler vücudun diğer kanserlerinin beyne sıçramasıyla (metastaz) da olabilir. Kötü huylu eyin tümörleri çok hızlı büyür ve beyne yayılır. Hızla felç ve bilinç kaybı yapabilir. Bunlar olmadan yapılan ameliyat hastanın yaşamını çok uzatabilir. Ama felç veya bilinç kaybı olduktan sonra ameliyat hastanin yaşamını kurtarır fakat yaşam süresine daha az katkısı olur.
İyi huylu tümörler daha yavaş ilerler. Felç yada başka bir nörolojik araz olmadığı sürece tümör tamamen çıkarılabilir ve hasta normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.
Genel olarak beyin tümörlerinde ameliyatta en yeni teknolojiler kullanılmalıdır. Ama ameliyatın sonucunu en fazla etkileyen şey beyin cerrahının yeteneği ve deneyimidir. Benim tekniklerimle ve geçmiş hasta deneyimimde derin ve kritik beyin bölgelerindeki riskli tümörlerin çoğunda bile hastada sakatlık bırakmadan tümör çıkarılabilir.

Bu yazı 26 Ağustos 2019 tarihinde güncellenmiştir.