Çene Cerrahisi

Çene CerrahiÇene küçültme ameliyatı, travma, acil çene cerrahisi ameliyatları için nöbetçi çene uzmanı cerrahlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevlisi uzman ekibimizle acil durumlarda 7/24 hızlı müdahale hizmetleri vermekteyiz. Daha rahat bir çene cerrahi ameliyat süreci için sigorta ve özel hastane işlerini sizin için takip ediyoruz.

Çene Ameliyatı

Çene ameliyatı, cerrahlar tarafından yapılan riskli bir ameliyattır. Hastanın çene kemiği bozukluğu, büyüklüğü veya küçüklüğü ya da kaza sonucu deforme nedeniyle yapılır. Bu ameliyatta en dikkat edilmesi gereken nokta hastanın yüzündeki doğal yapıyı bozmadan yapılmalıdır.

Çene Protezi

Çene Protezi; çene eklemi bozuklukları nedeni ile uygun görülen bir ameliyattır. Çene bozukluğu teşhisi için cerrahi muayene ile birlikte yardımcı tetikler ve testler uygulanmalıdır. Örneğin manyetik Rezonans görüntüleme veya bilgisayarlı Tomografi yapılması mutlaka gerekli işlemlerdir.

Bu işlemler sonucu çene yapısındaki bozukluğu saptamak ve Protez tedavisinde izlenilecek yol doktor tarafından kesinleşir. Çene yapısındaki bozukluk doğuştan olma riskini taşısa da trafik kazası esnasında veya yüze vurulan bir darbe sonucu oluşabilecek durumdur. Bu nedenlerin dışında hastanın diş yapısı bozukluğu, -eksik ya da fazla diş- nedeni ile de çene yapısı bozulur.

 

Çenede kullanılacak Protezin kişiye uyum sağlaması ve yaşam standartlarını bozmaması gereklidir. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrası çok önemlidir. Çene Protezi ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir operasyondur. Bu nedenle risk olanağı yüksektir kişinin yaşını ve herhangi bir hastalığını olup olmadığını hesaplayıp anestezi uygulanmalıdır.

Ameliyatta öncesi ve sonrası en önemli faktörlerden biri de; Steril ortamdır. Hasta ameliyat sonrası düzenli olarak doktorun tavsiyelerine mutlaka uymalıdır. Çene Protezi ameliyatı hastanın vücudu Protezle uyum sağlaması gerektiren bir ameliyattır. Bazı Protezler hassasiyet gösterebilir. Bu nedenle Protez uygulanacak hastanın ameliyat öncesi yüz hatlarını ve Protezin uyumu çok iyi saptanmalıdır.

Çene Protezi ameliyatı normal şartlarda 40 ile 50 dakika arasında yapılan ameliyatlardır. Ameliyat sonrası hastanın genel anestezi riski göz önünde bulundurarak hastanede en az 6 saat gözlem altında tutulmalıdır. Çene Protezi ameliyatı her cerrahi ameliyat gibi risk taşımaktadır. Ameliyat sonrası Protezin kayma riski bulunur, bu tür ameliyatlarda en önemli unsur ise Enfeksiyon riskidir. Ameliyat sonrası Enfeksiyon kapmış bir Proteze anında müdahale edilmelidir. Enfeksiyon Protezli bölgenin tamamını kaplamadan temizlenmeli ve sonradan oluşabilecek Enfeksiyon riskini ortadan tamamıyla kaldırmak gereklidir, ameliyat sonrası yüz bölgesinde oluşan hissizlik en az bir ay normaldir.

Bu yazı 7 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.