HPV Hakkında Sık Sorulan Sorular

  1. Homepage
  2. HPV Hakkında Sık Sorulan Sorular
hpv-nedir

HPV endişelenecek bir şey gibi gözükmeyebilir. Sonuçta, HPV enfeksiyonlarının çoğu zararsızdır ve kendiliğinden kaybolmaktadır. Bununla birlikte, bazıları genital siğillere neden olur. Diğerleri is kansere dönüşebilir. HPV enfeksiyonu yaygın bir sorundur. Bu yüzden HPV hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek önemlidir. İşte HPV hakkında sık sorulan ortak soruların cevapları.

HPV Ne Kadar Yaygın?

HPV enfeksiyonu çoğu insanın farkettiği durumlardan daha sık görülür.  Cinsel yönden aktif olan insanların yarısından çoğu bir HPV enfeksiyonu görür. Bununla birlikte, HPV enfeksiyonu olan çoğu insan bunu bilmiyor. Çoğu HPV vakası belirtilere neden olmaz ve enfeksiyonlar genellikle kendiliğinden kaybolur.

HPV Ne Zaman Genital Siğillere Neden Oluyor?

HPV’nin birçok türü vardır. HPV-6 ve HPV-11 olarak bilinen türler genellikle siğillere neden olmaktadır.  Düşük riskli bir HPV enfeksiyonu siğillere neden olduğunda, cinsel organ, anüs ve vücudun yakın kısımlarında görülebilir. Siğiller, enfeksiyon kapmış biriyle cinsel ilişki kurduktan haftalar, aylar hatta yıllar sonra gelişebilir.

HPV Ne Zaman Kansere Yol Açar?

Kansere neden olan HPV enfeksiyonlarına “yüksek riskli” HPV denir. HPV-16 ve HPV-18 genellikle kansere neden olanlardır. Yüksek riskli HPV enfeksiyonlarının çoğu kanser veya başka belirtilere neden olmaz. Çoğu zaman sağlıklı vücut enfeksiyonu temizler. Yine de, HPV enfeksiyonları tüm dünyadaki kanserlerin yaklaşık %5’ine neden olur.

HPV Enfeksiyonunu Kapmamak İçin Ne Yapabilirim?

İnsanlar çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla HPV enfeksiyonuna yakalanırlar. Güvenli cinsel ilişki ile riski azaltabilirsiniz. Prezervatif kullanmak önemlidir. Ayrıca, sadece tek bir partnerin olması da yardımcı olur.

HPV Enfeksiyonlarının Kansere Dönüşme Riskini Azaltabilir Miyim?

HPV enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yoktur. HPV’ye sahipseniz, doktorunuz sizi kanser nedeniyle taramalıdır. Kadınları HPV ile ilgili kanser belirtileri açısından kontrol etmek için düzenli Pap testleri kullanılıyor. 21 yaşına gelen her kadar düzenli olarak pap testi yaptırmalıdır.

Avatar

hakanseven

Yazar Üyelik Tarihi:  15 Ocak 2021

Translate »