Obezite Ameliyatının Faydaları

  1. Homepage
  2. Obezite Ameliyatının Faydaları
obez

Obezite ameliyatı, sağlığın, refahın, yaşam kalitesinin ve ömrün uzamasının da dahil olduğu kilo kaybının ana hedefine ek olarak birçok fayda sağlayabilir. Bununla birlikte obezite ameliyatı büyük bir ameliyat olsa da faydaları çok fazladır.

ZAYIFLAMA

Ameliyatının birincil yararı kilo vermektir. Ortalama bir bariatrik cerrahi, üç yıldan fazla süre içinde vücut ağırlığında yüzde 50 ile yüzde 70 oranında azalmaya neden olabilir. Cerrahiden sonra kaybedilen kilo miktarı ameliyat türüne, yaşam tarzınıza ve yeme alışkanlıklarına bağlıdır. Genel olarak gastrik bypass hastaları aşırı kilolarının yaklaşık yüzde 70’ini kaybedecek, Sleeve gastrektomi hastaları yaklaşık yüzde 60’ını  kaybedecektir.

GENEL SAĞLIK

Morbid obezite, sağlığınızın kalitesini etkileyebilir ve birkaç ciddi ve hayatı tehdit eden hastalığa neden olabilir. Bu hastalıklar şunlardır;

Tip 2 diyabet

Yüksek tansiyon

Yüksek kolesterol

Uyku apnesi

Astım

Obezite ameliyatını takiben sürekli kilo kaybı genellikle bu sağlık sorunlarını iyileştirir.

RUH HALİ VE YAŞAM KALİTESİ

Obezite ameliyatı sonrası çoğu kişi daha fazla enerjiye ve daha aktif bir yaşam tarzına sahip olur. Enerjiye sahibi olma ve daha fazla şey yapabilme, hayatınızın birçok alanında hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkili olur. Böylelikle obezite ameliyatından sonra genellikle hastanın sosyal ve duygusal refahı düzelir. Hareket etmek, egzersiz yapmak ve kilo kaybetmenin pozitif etkisinin yanı sıra farklı etkinliklere katılmak da hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

UZUN ÖMÜR

Obezite ameliyatının ardından kişinin sahip olduğu hastalıkların çoğunda iyileşme olması nedeniyle kişinin sağlığıyla beraber ömrü de uzar. Önlenebilir ölümcül hastalıklar listesinin ilk sıralarında bulunan obezite ile mücadelenin sonrasında uzun yaşam hayal değildir.

Obezite ameliyatının da her operasyonda olduğu gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Obezite ameliyatı sırasında veya sonrasında ortaya çıkan bazı riskler şunlardır;

İç kanama

Bacaklarda kan pıhtıları

Akciğerler yaralanması

Anesteziye karşı reaksiyon

Gastrointestinal sisteminizde sızıntı

Avatar

hasanabuoglu

Yazar Üyelik Tarihi:  14 Ocak 2021

Translate »