Rahim Ağzı Kanseri ve Detayları

  1. Homepage
  2. Rahim Ağzı Kanseri ve Detayları
rahimm

Serviks kanseri (rahim ağzı), rahim girişindeki kanserdir. Serviks, rahmin boynu olarak adlandırılan alt rahmin dar kısmıdır.  Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesinin bir sonucudur. Vücudumuzdaki hücrelerin çoğunun belirli bir ömrü vardır. Öldüklerinde, yerini alacak yeni hücreler üretilir. Anormal hücrelerin iki sorunu olabilir;

Ölmezler

Bölünmeye devam ederler

Bu sonuçta bir topak oluşturan aşırı bir hücre birikimi ile sonuçlanır, yani bir tümör olarak ortaya çıkar.  Bununla birlikte, rahim ağzı kanseri gelişme riskini arttırdığı bilinen bazı risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri şunlardır;

HPV (insan papilloma virüsü): Cinsel yolla bulaşan bir virüstür. 100’den fazla farklı HPV türü vardır, bunlardan en az 13’ü serviks kanserine neden olabilir.

Birçok cinsel partnere sahip olma: Serviks kanserine neden olan HPV türleri, enfeksiyon kapmış bir kişiyle cinsel ilişki sonucunda neredeyse her zaman bulaşmaktadır. Birçok cinsel eşe sahip olan kadınların HPV’ye yakalanma riski genelde serviks kanseri gelişme riskini arttırır.

Sigara: Serviks kanseri dahil birçok kanserin gelişim riskini arttırır.

Zayıflamış bağışıklık sistemi: HIV/AIDS hastalarının rahim ağzı kanserine yakalanma riski çok daha fazladır.

Uzun süreli zihinsel stres: Sürekli yüksek seviyede stres yaşayan kadınlar, HPV ile daha az mücadele edebilmektedir.

Çok genç yaşta doğum yapma: 17 yaşından önce doğum yapan kadınların, 25 yaşını doldurduklarında ilk kez bebeği olan kadınlarla karşılaştırıldığında serviks kanseri gelişme olasılıkları belirgin şekilde daha yüksektir.

Sosyo-ekonomik durum: Birkaç ülkede yapılan araştırmalar, yoksun bölgelerdeki kadınların servikal kanser oranlarının önemli derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ

Genellikle, rahim ağzı kanserinin erken dönemlerinde hiçbir semptom ortaya çıkmayabilir. Ancak en yaygın belirtiler şunlardır;

Cinsel ilişkiden sonra kanama

Menapoza girmiş kadınlarda kanama

Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık

Pelvik ağrısı

RAHİM AĞZI KANSERİ TEDAVİSİ

Serviks kanseri tedavi seçenekleri cerrahi, radyoterapi , kemoterapi veya kombinasyonlarını içerir. Tedavinin tipine karar vermek, kanserin evresi, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

 

Avatar

ebrucoskun

Yazar Üyelik Tarihi:  22 Ocak 2021

Translate »