Sorularla Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı

  1. Homepage
  2. Sorularla Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı
obezz

Obezite ile mücadelede etkili bir yöntem olan tüp mide ameliyatı genel olarak midenin hacminin küçültülmesi sonucunda kişinin kilo vermesini sağlamaktadır. tüp mide ameliyatı herkes tarafından konuşulsa da bu konuyla alakalı hala kafasında soru işaretleri olmayan yok gibi.

TÜP MİDE AMELİYATININ HEDEFİ NEDİR?

Tüp mide ameliyatının asıl hedefi midenin küçülmesidir. Ancak ameliyat sırasında genişleme özelliği olan midenin esnek olan kısmı alınmaktadır. Böylelikle mide hem küçülmekte hem de hasta daha az yemek yiyerek doyduğunu hissetmektedir. Ancak midenin esnek kısmının alınması midenin hiçbir zaman büyümeyeceği anlamına gelmemektedir. Diyete uyulmaz ve fazla yemek yemeye devam edilirse mide yeniden büyümeye başlayacaktır.

Tüp mide ameliyatı hastanın küçük lokmalar halinde beslenmesini hedefler. Böylelikle besinler daha kolay sindirilebilir. Büyük lokmalar halinde yemek yemek besinlerin geçişini zorlayacağından kusma isteği yaratabilir.

Ameliyatla beraber alınan besinler ince bağırsağa çok daha hızlı ulaşır ve bu sayede besinler dışarıya çok daha çabuk atılır.

TÜP MİDE AMELİYATINA UYGUN MUYUM?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen kişilerin öncelikle VKİ 35 ve üzerinde olmalıdır. Aynı zamanda genel anesteziye karşı herhangi bir sorunu olmayanlar ve uzun süre diyet, egzersiz ve ilaç kullanımına rağmen başarı yakalamamış olanlar uygundur.

TÜP MİDE AMELİYATI RİSKLİ Mİ?

Tüp ameliyatlarda çok az da olsa risk bulunmaktadır. Konu tüp mide ameliyatına geldiğidne ise bu ameliyatta da risk olduğunu söyleyebiliriz. Tüp mide ameliyatında görülen komplikasyonlardan biri dikiş yerlerinde kaçak olmasıdır. Bu tür kaçaklar kendiliğinden iyileşse de apse oluşumları olabilmekte ve antibiyotik ilaç kullanımı tercih edilmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında laparoskopik yöntem kullanılır. Hastanın midesinin büyük bölümü alınarak yerine bir muz büyüklüğünde yeni mide bırakılır.

 

 

 

 

Avatar

hasanabuoglu

Yazar Üyelik Tarihi:  14 Ocak 2021

Translate »