Tip 2 Diyabet

  1. Homepage
  2. Tip 2 Diyabet
diyabett

Tip 2 diyabet diyabetin en yaygın şeklidir. Birçok insan için sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Tip 2 diyabet iyileştirilemese de yönetilebilir ve tip 2 diyabetliler aktif ve sağlıklı yaşayabilirler. Diyabet, vücudun kan glikoz (şeker) seviyelerini normal aralıkta tutacak kadar insülin oluşturmamasının sonucunda ortaya çıkmaktadır. Herkesin kanında bir miktar glikoz gerekir, ancak çok yüksek olması vücuda zamanla zarar verebilir.

Tip 2 diyabette, ya vücut yeterli insülin üretmez ya da  vücuttaki hücreler mevcut insülini kullanamazlar. Bunun sonucunda ise kanda yüksek glikoz seviyesi ortaya çıkar. Tip 2 diyabet ile yüksek tansiyon ve kolesterol arasında bağlantı vardır. Tip 2 diyabet yetişkinlerde genellikle 30-40 yaşlarında ortaya çıkar. Bununla birlikte, artan sayıda genç ve çocuk tip 2 diyabet hastası da bulunmaktadır.

Farkında olmadan yıllarca tip 2 diyabet hastası olarak yaşamış olabilirsiniz. Tip 2 diyabet hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

Yorgun ve enerji eksikliği hissetmek.

Susamışlık hissi.

Tuvalete sık gitmek.

Sıklıkla enfeksiyonlara yakalanmak.

İyileşmesi zor olan enfeksiyonlar geçirmek.

Zayıf veya bulanık görme.

Genellikle aç hissetmek.

TİP 2 DİYABET TEDAVİSİ

Kısaca, tip 2 diyabetli bazı insanlar diyabetlerini diyet ve egzersiz yoluyla veya ilaç alarak yönetebilirler. Bununla birlikte, nihayetinde tip 2’ye sahip birçok insan şeker hastalığını insülinle de yönetmektedir. . Dahiliye (İç Hastalıkları) yada Endokrin Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi size bildirecektir, ancak tedavi ne olursa olsun sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Burada hedef, kan şekerinizi düşürmek ve vücudunuzun insülin kullanımını geliştirmektir. Bu da sağlıklı beslenme, egzersiz ve kilo kaybı ile mümkün olabilir.

Yiyecek seçimlerinizin odak noktası ve düzenli egzersiz, sağlıklı kan şekeri seviyesi elde etmek ve sürdürmektir. Kilo vermek, vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olur. Ayrıca ilaç kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Avatar

hasanabuoglu

Yazar Üyelik Tarihi:  14 Ocak 2021

Translate »