Vajinoplasti Nedir? Perinoplasti Nedir? En Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Aytaç İMREN
Op. Dr. Aytaç İMREN
Aytaç İMREN Muayenehanesi
Yayınlanma Tarihi: 04 Mar, 2022
Güncellenme Tarihi: 27 Haz, 2022
15 dakika okuma süresi
Vajinoplasti Nedir? Perinoplasti Nedir? En Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

İçindekiler

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma ameliyatı vajinayı sıkıştırma adına yapılan bir cerrahi işlemdir. Bazı hastalar bu işlemi lazer, ısıtma ya da radyofrekans yöntemleriyle de yaptırabilirler. Bu işlemlerde ameliyatsız şekilde vajina daralması yapılır. Ancak çok büyük bir gevşeklik olması durumunda cerrahi müdahaleler dışındaki yöntemler tam etki göstermeyebilir. Bu durumda vajina daraltma ameliyatı olmanız gerekiyor.

Doğum ya da yaşlanmaya bağlı olarak vajina bölgesinde yaşanan yıpranmanın eski haline döndürülmesini sağlayan tedavi yöntemine Vajinoplasti denir. Bu operasyonda amaç, vajende deforme olmuş dokunun çıkarılması, etraf kasların ve diğer dokunun cerrahi olarak sıkılaştırılarak normal haline getirilmesi sağlanır. Bazen bu ameliyatlarla birlikte, kaslardaki zayıflama veya yine doğum travmalarına bağlı idrar kaçırma ya da büyük abdest yapmakta zorluk yaşanması gibi sorunlara yönelik cerrahi uygulamalarda yapılmaktadır.

Vajina daraltma neden yapılır?

  • Cinsel ilişki sırasında karşı tarafı hissetmeme, boşluk hissi oluşması
  • Vajenden ilişki sırasında gaz çıkarır gibi ses çıkması
  • Erkek tarafından kadına ifade edilmesi
  • Jinekolojik muayene sırsında doktor tarafından tespit edilmesiyle yapılır.

Vajinal daraltma faydaları nedir? Vajinal daraltma ameliyatı ne işe yarar?

Cinsel tatmin ve cinsel hazzın artırılması için;

Vajina daraltma ameliyatı öncesi çiftlerin %90’nı cinsel tatminsizlik ve yetersizlik gibi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu operasyonlardan sonra çiftlerin % 95 ‘inde cinsel hayat kalitesinde anlamlı artış olduğu saptanmıştır.Vajinal genişleme sonrası vajinal sıkılığın azalması ile cinsel isteksizlikler genellikle kadının kırılıp üzüleceğinin düşünülmesinden dolayı çiftler arasında pek konuşulmaz saklanır. Fakat bu durum oldukça yaygındır.Çözüm oldukca basittir ve yukarıda belirttiğimiz gibi sonuçlar oldukca iyidir. Hem erkek hemde kadın ilişki sırasında birbirlerini daha çok hisseder ve cinsel hayatları çok daha kaliteli bir hal alır.Sonuç olarak vajina daraltma operasyonları cinsel haz ve tatminin sağlanmasında oldukca faydalıdır.

Vajina girişinin estetik olarak kapalı görünmesinin sağlanması;

Vajina girişi normalde kapalıdır ve dışardan bakıldığında yukarıdan aşağıya doğru çizgi şeklindedir. Vajinal genişliği artmış olan kadınlarda bu çizgi ortadan kalkar ve vajinanın iç kısmı dışardan görünür hale gelir. Buda estetik olarak kötü bir görüntüye sebep olur. Vajen daraltma ameliyatları ile bu görüntü düzeltilerek eski haline getirilir.

Vajinadan gaz çıkması gibi seslerin engellenmesi;

Genişlemiş vajinadan cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sesler çıkabilir.Bir çok kadının önemli sorunlarından birisi de cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz cıkarır gibi seslerin gelmesidir. Bu durum kadının ilişki sırasında küçük düşmüş gibi hissetmesine ve ister istemez utanmasına neden olur. Bu duygular konsantrasyonu bozar ve cinsel ilişkinin tadı kaçabilir. Bu sesler kadını etkilediği kadar erkeği de kötü yönde etkiler.Vajinal daraltma ameliyatları ile bu sıkıntı verici seslerden kurtulmak mümkündür.

Vajinal genişleme sonucu idrar torbası ve kalın bağırsak sarkmasının düzeltilmesi

Vajina idrar torbası ve kalın bağırsaklar arasında yer alır. Ve idrar torbası ile kalın bağırsak arasında fasya denilen sert dokular bulunur. Vajinal genişleme sonrasında bu fasyalar esner ve fıtıklar oluşur bu fıtıklardan idrar torbası ve kalın bağırsak vajinaya doğru sarkar. Vajinal daraltma ameliyatı ile bu sorunlarda ortadan kaldırılır.

Vajinal doğum izlerinin silinmesi ( perinoplasti)

Normal doğum sırasında bebeğin vajinadan cıkışı sırasında doğumu kolaylaştırmak için epizyo dediğimiz saat 7 hizasında bir kesi yapılır. Doğumdan sonra bu kesi dikilir. Evde doğum yapıp dikiş atılmadığında, doğumdan sonra enfeksiyon kaptığında yada dikişin düzgün atılmadığı durumlarda vajina girişi çok geniz düzensiz ve görsel olarak hiç hoşa gitmeyen bir hal alır. Ve en önemli sonucu da cinsel ilişki sırasında kadının ağrısının olmasıdır. Buranın düzeltilmesine perinoplasti denir.Sadece doğum izinin silinmesi ( perinoplasti ) başarılı bir sonuç vermez bu ameliyatla birlikte vajinal daraltmanın da mutlaka yapılması gerekir. iki ameliyatın birlikte yapılması mükemmel sonuçlar veririr.

Vajinal bölgede daha önce yapılmış ameliyat izlerinin düzeltilmesi

Dış genital bölgede dış dudak cevresinden apse ( perineal apse ) boşaltılması ve bartolin bezi ameliyatları gibi operasyonlardan sonra oluşan dikiş izleri ufak estetik işlemlerle düzeltilebilir.

Cinsel ilişkide özgüvenin tekrar sağlanması

Cinsel hayatın kalitesi ve uyumu, çiftlerin özgüveninde saklıdır. Güçlü, eksiksiz, sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için "cinsel özgüven" mutlaka gereklidir.

Vajina daraltma nasıl yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 saat sürer. Vajinoplasti işlemi labioplasti (iç dudak estetiği) ile kombine edilebilir. Labioplasti, iç dudakların küçültülmesi ve kısaltılması işlemidir.

Vajina daraltma ameliyatları hastanın isteğine göre lokal yada genel anestezi ile uyutularak yapılabilmektedir. Normal doğum yapmış, deformitesi, genişliği fazla olan kadınlara genel anestezi ile yapılması gerekmektedir. Çünkü bu hastaların ameliyatları daha zordur. Doğum yapmamış ya da sezeryan ile doğum yapanların vajinal daraltma ameliyatları lokal anestezi ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Muayene sonrasında vajinal genişleme tespit edilen hastaya ameliyat ile ilgili detaylar anlatılır ve hasta ameliyata hazırlanır.

Oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için ameliyat öncesi vajina iç kısmı batikon ile temizlenir.

Ameliyata vajinanın en derin kısmından başlanır ve genişleme olan yerler tamir edilerek dış kısma doğru ilerlenir. Vajina genişliği uygun hale getirilir. Daha sonra hastanın normal doğumu varsa vajina girişi daraltılır ve doğum izleri estetik olarak düzeltilir.

Cinsel hazzı ve tatmini arttıran, vajina iç kısmının daraltılması ameliyatıdır. Vajina girişinin ve doğum izlerinin silinmesi, estetik kaygıyı ortadan kaldırmak için yapılmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyatta vajinan alt duvarında bulunan ve iki taraflı olarak pervis tabanını oluşturan kaslar birbirine yakınlaştırılır. Vajenin başlangıcından içeriye doğru 4 cm uzunluğundaki alan daraltılır. Dikiş izleri içeride bulunduğu için görünmez.

Genel olarak kişi aynı gün taburcu edilir. 2-3 gün içinde normal yaşama ve işe dönülebilir. İyileşme süresi 10 gün-3 hafta arasında olabilir.

Şiddetli ağrı olmaz, basit ağrı kesicilerle giderilebilir. Vajinoplasti sonrası yaklaşık 7-10 gün boyunca lekelenme tarzında, az miktarda kanama olabilir, bu normaldir. Ancak fazla kanama ya da kokulu akıntı gibi bir gelişmesi durumunda doktora müracaat edilmelidir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası genital bölge hijyenine çok önem verilmelidir. Vajina temizliğinin önden arkaya ılık suyla yapılması önerilmektedir. Genital bölgenin mümkün olduğunca kuru kalması sağlanmalıdır.

Ameliyattan 45 gün sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilir. Ameliyattan 3-4 gün sonra ayakta duş alabilir. Enfeksiyon sıklığını arttırdığı için küvet tercih edilmemelidir. Operasyondan 6 hafta sonra deniz ve havuza girilebilir. 

Vajinal genişliğin artması kadınlardaki özgüveni azaltmakta ve cinsellikten fark etmeden uzaklaştırmaktadır. Vajen daraltılması sonrasında kadının özgüveni tekrar eski haline gelmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Antibiyotiğinizi düzgün kullanmanız enfeksiyon gelişiminin önlenmesi konusunda çok önemlidir.

Ağrı kesicileri günde 2-3 adet kullanabilirsiniz. Bu ameliyatlardan sonra ağrı kesicilere ihtiyac ilk 2 günden sonra pek kalmaz.

Ameliyattan sonraki ilk bir hafta birikinti tarzında suya girmeniz yasaktır ( havuz-deniz-küvet). Fakat banyo duş yapabilirsiniz.

Vajina daraltma sonrası ilişki bir buçuk ay sonra serbesttir.

Vajina daraltma operasyonu sonrası tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerekirse batikon ile temizlik yapabilirsiniz.

Vajinoplasti Ameliyatı Çok Ağrılı Mıdır?

Vajinoplasti ameliyatları diğer ameliyatlara göre daha az ağrılı bir işlemdir. Riskleride oldukça azdır. Deneyimli hekimler tarafından yapılırsa memnuniyet çok daha fazla olmaktadır.

Vajina Daraltmayı Hangi Doktor Yapar?

Vajina anatomisine hakim olan ve deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılır.

Normal doğum yapmamış kadınlar vajinal daraltma ameliyatı yaptırabilir mi?

Cinsel ilişki sayısının fazla olması, kadının kollajen dokusunun çok esnek olması yaşın ilerlemesi doğum yapmadan vajinal genişlemeye neden olur. Bu kadınlar normal doğum yapmasalar da vajinal daraltma ameliyatına ihtiyac duyabilirler.

Vajina Daraltma ve Kızlık Zarı Dikimi Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Aynı anda kızlık zarı dikimi ve vajina daraltma ameliyatları rahatlıkla yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemlerinde tekniğimiz gereği bir miktar vajinal daraltmayı rutin olarak yapmaktayız. Bu şekilde hem kızlık zarı onarımı daha iyi oluyor, hem de çiftlerin cinsel hayat kalitesi artmış oluyor.

Vajina Daraltma Ameliyatları Orgazmı Nasıl Etkiler?

Kadınlar iki şekilde orgazm olurlar birincisi vajina ön duvardaki g noktasının uyarılması ile buna vajinal orgazm denir. İkincisi klitorisin uyarılması ile oluşan klitoral orgazmdır. Vajinal daraltma ile vajina ile penis birbirine daha fazla temas edecektir bu şekilde g noktası üstüne uygulanan basınç artar, vajina girişi daralınca klitoris bir miktar vajinaya doğru kaymış olacaktır ve klitoris bu şekilde daha fazla uyarılacaktır. Hem g noktasının hem de klitorisin daha fazla uyarılması orgazmın daha kısa sürede ve daha şiddetli olmasını sağlayacaktır.

Vajinoplasti ameliyatlarından en çok memnun olanlar da erkeklerdir. Bunu da unutmamak gerekir.

Bu Ameliyatlardan Sonra Vajinal Genişleme Tekrar Olur Mu?

Normal doğum yapmadığınız sürece tekrardan vajinal genişleme olmaz. 10-15 yıl sonra yaşa bağlı olarak dokularda meydana gelecek değişikliklerden dolayı bir miktar genişleme olabilir. Bunu da unutmamak gerekir.

Vajina Daraltma Sonrası İşime Ne Zaman Dönebilirim?

Tüm genital estetik ameliyatlarından ( vajinoplasti, labioplasti,g noktası dolgusu ) yaklaşık 3-4 gün sonra hastalarımız işlerine dönebilmektedir.

Vajinal Daraltma Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılabilir?

Bir gün sonra banyonuzu yapmanızda bir sakınca yoktur. Fakat birikinti tarzında suya girmeniz kesinlikle yasaktır( havuz-deniz-küvet).

Vajina Kaç cm Daraltılmalıdır?

Bu hastadan hastaya değişmektedir 3-4 doğum yapmış bir kadınla hiç doğum yapmamış bir kadında yapılacak daralma miktarı çok farklıdır. Birinde 4-5 cm daraltma yapılırken birinde 2-3 cm daraltma yeterli olabilmektedir.

Bundan dolayı daraltma miktarı hastanın muayenesine ve hastanın isteğine göre belirlenmektedir. İşlemi yapacak doktor düşüncelerini hasta ile paylaşmalıdır. Vajinal darlık miktarı konusunda en iyi sonuç için yapılması gerekeni hastaya söylemelidir.

Vajinal Daraltma Ameliyatı Yaptırdığım İlk Defa Cinsel İlişkiye Gireceğim Kişi Tarafından Anlaşılır Mı?

Kesinlikle anlaşılmaz.

Vajina Daraltma Ameliyatlarından Sonra Dikiş Alınması Gerekiyor Mu?

Bu ameliyatta kullandığımız dikişler vücut tarafından emilmektedir bu yüzden dikiş aldırmanıza gerek yoktur.

Vajinal Daraltma Ameliyatsız Yapılabilir Mi?

Ameliyatsız lazerle ve radyofrekans cihazları ile vajinal daraltma sıkılaştırma yada gençleştirme işlemleri yapılmaktadır ve son yıllarda bu teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Vajinal Daraltma Ameliyatlarının Başarısında En Önemli Etken Nedir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi jinekoloğun cerrahi yeteneği, bilgisi ve tecrübesidir.Ameliyatın yapıldığı yerin hijyeni, kullanılacak ekipmanın kalitesi de çok önemlidir. Bu ameliyatlar muayenehane ortamında da yapılabilmektedir.

Ameliyattan sonra memnun kalınmaz ve daraltmanın yetersiz olduğu düşünülür ise bir miktar daha daraltma yapılabilir mi?Hastayı memnun edecek ölçüde vajinal daraltma yapılmamış ise cinsel hayat kalitesi acısından bir değişiklik olmamış sayılır. Kadın ve erkek eskisinden pek te bir fark olmadığını ifade edebilir. Bu gibi durumlarda hastanın istekleri doğrultusunda tekrar ameliyat yapılabilir.

Vajina Daraltma Hareketleri ve Egzersizleri ile Başarı Sağlanır Mı?

Vajinayı saran etrafındaki kasları çalıştıran ve kuvvetlendiren kegel egzersizleri vardır. Bunlardan çok fazla fayda görmesekte denemekte fayda vardır. Bu egzersizleri daha çok idrarını tutamayan idrar kaçıran hastalara önermekteyiz. Hatta bu egzersizleri yaptıran elektrikli koltuklar da vardır. 

Doğuştan Vajina Geniş Olur Mu?

Hiç doğum yapmamış 20 li yaşlardaki genç kadınlarda yapısal olarak vajinal genişlik artışı olabilmekte ve cinsel ilişki sırasında problemler çıkmaktadır.

 Doğuştan vajina genişliği olan kadınlarda cinsel ilişki sırasında vajinadan gaz cıkar gibi seslerin gelmesi, partneriyle kendisinin birbirlerini hissedememesi ve orgazm olamama gibi sorunlar olduğu için vajinoplasti ameliyatları yapmaktayız.

Orgazma Etkisi Nedir?

Kadınlarda orgazmı sağlayan organ, klitoris olarak kabul edilir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında, penis klitorise daha fazla sürtünerek orgazmı daha kolay tetiklemektedir. Erkeklerde ise penisin daha dar vajinaya girmesiyle tatmin artmaktadır. Unutulmaması gereken nokta, cinsel isteksizliğin başka sebeplere dayanıyor olabilmesidir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, cinsel isteksizlik yaşayan bir çok hasta da vajinoplasti ameliyatı sonrası hazzın artmasıyla isteksizlik de ortadan kalkabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Taburcu Olma

Vajinoplasti ameliyatı olan hastalar taburcu olduktan sonra genital bölgede hijyene önem vermelidir. Dikişlerin pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır. Ayrıca hekiminizin reçete ile vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı İyileşme Süresi

Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 15 gün içerisinde atılan estetik dikişler kendiliğinden dökülmektedir. Yeniden hastaneye gidip dikişlerinizi aldırmanıza gerek kalmayacaktır. 30 gün sonrasında dikiş izleri tamamen kaybolur ve bölge normale döner. Ameliyattan 1 ay sonrasında sizi jinekolog dahi muayene etse, daraltma ameliyatı olduğunuz fark edilemeyecektir.

Lazerle Vajina Daraltmanın Avantajları Nelerdir?

Lazerle vajina daraltmanın en büyük avantajı ağrısız, acısız ve ameliyatsız bir uygulama olmasıdır. Vajina daraltma, vajinoplasti denilen cerrahi yöntemle de yapılabilir. Ancak operasyondan sonra cinsel perhiz süresinin olması ve iyileşme sürecinin daha uzun olması nedeniyle lazerle vajina daraltma daha pratik bir uygulamadır denilebilir. Vajinoplasti, genellikle ilerlemiş vajina genişlemesi vakalarında tercih edilmektedir. Vajinadaki genişleme henüz erken evrelerinde ise lazerle vajina daraltma oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazerle Vajina Daraltmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Lazerle vajina daraltma, güvenilir bir uygulamadır. İşlem sırasında yumurtalık, rahim ve iç genital organlara hiçbir zarar gelmez. Lazer ışınları, sadece vajina iç derisine yani vajina mukozasına etki eder. Bu nedenle vajina daraltmanın adet düzeni ve gebe kalmaya olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur. İşlemden sonra vajina daraldığı ve penisi tam olarak sarabilecek duruma geldiği için cinsellikten daha fazla haz almak mümkündür.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma işlemi 20 dakika kadar kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir. Hastalarımız istediği takdirde lokal anestezi ya da anestezi kremleri ile yapılabilen bir işlemdir. Bu nedenle ağrısız ve acısız bir uygulamadır diyebiliriz. En etkili sonuçları alabilmek için birkaç seans tekrar edilmesi gerekebilir. Ortalama 1 ay ara ile 2 – 3 seans genellikle yeterli olmaktadır