Diğer Uzmanlık Alanları

Arama kutusunu kullanarak uzmanlık alanı bulun.

Adli Tıp

Doktor Uzmanlık Alanları (Branşlar)

Adli Tıp Doktorları
Adli Tıp Doktorları
(4 doktor/uzman)
Adli Tıp Makaleleri
Adli Tıp Makaleleri
(0 makale)
Adli Tıp Soruları
Adli Tıp Soruları
(0 soru)

Adli Tıp Doktorları

Tüm Branş Doktorlarını/Uzmanlarını Görüntüle
Uzm. Dr. Elif Nalan TOLGAY
Mudanya/Bursa
Dr. Öğr. Üyesi İpek Esen MELEZ
Fatih/İstanbul

Adli tıp, tıbbi verilerin bulunduğu hukuki anlaşmazlıklar ya da ortaya çıkarılamamış suç eylemleri durumunda hukuka gerekli kanıt ve bilgiyi sağlayan tıp bölümüdür. Mahkemelere delillerle ilgili raporlar hazırlayarak destek olur. Yaralanma, cinayet, intihar, cinsel saldırı, darp vb. suçları içeren davalarda adli tıbba daha sık başvurulur. 

Herhangi bir suçun ya da adli anlaşmazlığın faili, kurbanı, kanıtları ya da bundan etkilenen (şahit olmak gibi) herhangi bir birey adli tıp raporunun konusu olabilir. Kanıt olarak pek çok biyolojik materyali (saç teli, kan, tükürük, cinsel sıvılar, vücut parçaları, cesetler gibi) ya da bireylere ait, parmak izi, ayak izi, özel eşyalar, araçlar gibi sayısız maddeyi inceleyebilirler. 

Adli tıp, diğer tıp bölümlerinden farklı olarak yalnızca hastanelerde değil Adli Tıp Kurumu veya Adli Tıp Enstitüsü gibi kurumlarda da hizmet verir. Bu kurumlar mahkemelere bilirkişilik yapmak ve adli bilimleri ilerletmek, geliştirmek gibi işlevlere sahiptir. Üniversitelerin adli tıp anabilim dalları kurumlardan farklı olarak, bireysel bilirkişilik ve rapor başvurularına da cevap verir.

Adli Tıp aşağıda belirtilen durumlar için rapor hazırlayabilmektedir;

Otopsi

Ölü muayenesi

Çocuklara yönelik şiddet/istismar muayenesi

Yaralanma, darp gibi şiddet olaylarının muayenesi

Cinsel saldırı muayenesi

Psikolojik durum muayenesi