Diğer Uzmanlık Alanları

Arama kutusunu kullanarak uzmanlık alanı bulun.

Metabolik Cerrahi

Doktor Uzmanlık Alanları (Branşlar)

Metabolik Cerrahi Doktorları
Metabolik Cerrahi Doktorları
(10 doktor)
Metabolik Cerrahi Klinikleri
Metabolik Cerrahi Klinikleri
(8 klinik)
Metabolik Cerrahi Uzman Yazıları
Metabolik Cerrahi Uzman Yazıları
(0 uzman yazısı)
Metabolik Cerrahi Alanı Sorular
Metabolik Cerrahi Sorular
(0 soru)

-Metabolik cerrahi nedir?

Metabolik Cerrahi tip 2 diyabet tedavisinde etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında şeker ya da diyabet ameliyatı olarak da bilinen metabolik cerrahi, aslında obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyon ile kendini gösteren metabolik sendromun çeşitli ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmesi demektir. Metabolik sendrom, tedavi edilmediğinde kişinin gündelik hayatına engel olmasıyla beraber organ hasarı ve kalp-damar hastalıklarına neden olarak ölüme kadar götürebilen son derece ciddi bir durumdur. Erken tanı konulması ve hızlıca tedavi edilmesi gerekir. Başarı oranı son derece yüksek olan metabolik cerrahi, böyle bir durumda ilk başvurulması gereken yöntemdir.

-Metabolik Cerrahi Uygulanması Nasıl Yapılır?

Metabolik cerrahi kapalı ameliyat şekline sahip olan bir tedavi yöntemidir. Vücutta açılan birkaç delikten gönderilen araçlar sayesinde ameliyat gerçekleştirilir.Metabolik cerrahi uygulaması sırasında hastaya derin bir kesi atılmaz. Cerrahi operasyon süresi değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1-3 saat arası olmaktadır. Ameliyat sonrası yaklaşık bir 3-4 gün hastanede gözetim altında bulunan hastalar bu süreden sonra normal hayatlarına dönebilmektedirler. Farklı ameliyat türlerine sahip olan metabolik cerrahinin bazı ameliyatları şunlardır:

  • Gastrikby-pass
  • Minigastrik by-pass
  • Sleevegasteknomi
  • Duodenalswitch
  • Transit Bipartisyon
  • İleal interpozisyon

-Bu tedavi yönteminin yan etkileri var mıdır? 

Metabolik cerrahinin riskleri diğer ameliyatlardan daha fazla değildir. Örneğin bir safra kesesi ameliyatı ile Metabolik Cerrahinin riski nerede ise aynıdır. Bu ameliyatların riskinin şeker hastalığının hastada yarattığı uzun dönemli risklerden çok daha düşüktür. Burada en önemli nokta hastanın bu ameliyatlar konusunda tecrübeli olan bir cerrah tarafından ve ortaya çıkabilecek sorunlarla başa çıkabilecek tam donanımlı bir merkezde ameliyat olmasıdır.

Metabolik Cerrahi Doktorları

Tüm Branş Doktorları
Op. Dr. Ceyhun AYDOĞAN
Maltepe/İstanbul
Op. Dr. Ender BADEMKIRAN
Gaziosmanpaşa/İstanbul
Dr. Öğr. Üyesi M.Ferhat FERHATOĞLU
Kadıköy/İstanbul
Op. Dr. Fırat TUTAL
Şişli/İstanbul
Op. Dr. Cem ARSLAN
Üsküdar/İstanbul
Prof. Dr. Aziz SÜMER
Gaziosmanpaşa/İstanbul