Diğer Uzmanlık Alanları

Arama kutusunu kullanarak uzmanlık alanı bulun.

Ortodonti

Doktor Uzmanlık Alanları (Branşlar)

Ortodonti Uzman Yazıları
Ortodonti Uzman Yazıları
(0 uzman yazısı)
Ortodonti Alanı Sorular
Ortodonti Sorular
(0 soru)


-Ortodonti nedir?

Ortodonti, çene, diş ve yüz yapı bozukluklarını teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardımcı dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış düzensizliklerinin, ayrıca  çene yüz bozukluklarının da düzeltilmesini sağlarlar.

Ortodontik tedavi sayesinde daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ortodonti; Doğuştan ya da sonradan oluşan çene ve yüz bozukluklarının tedavisinde, tıp ve diş hekimliğinin çeşitli branşları ile ortak çalışmalar yaparlar.

-Ortodonti tedavisi nasıl yapılır?

Ortodontik tedavi dişlerin  üzerine veya çene kemiğine uygulanan sabit ya da manüel şekilde kullanılabilen çeşitli aparatlar yardımıyla yapılır. Bu aparatların hangi şekilde olacağı ise tedavinin gereklerine göre belirlenir.

 -Ortodontistlerin kullandığı tedavi yöntemleri;

  • Hareketli aygıtlar
  • Sabit ortodontik aygıtlar(metal braketler,şeffat braketler,lingual braketler)
  • Telsiz ortodontik tedaviler

Bu tedaviler bir seri şeffaf plak kullanılarak diş çarpıklıklarının düzeltilmesi şeklinde uygulanır.  Bilgisayar ortamında kademe kademe düzeltilen ağız yapısı, dışarıdan görünmeyen bu plaklar sayesinde düzeltilir. Bu plaklar sadece yemek ve fırçalamak için çıkartılıp bunu dışında sürekli takılı kalmalıdır. Sadece diş çarpıklığı olan hastalarda kullanılır ve çene yüz sistemindeki bozukluklarda kullanılması uygun değildir.

Ortodonti Doktorları

Tüm Branş Doktorları
Uzm. Dr. Özge KARAKAYA
Başakşehir/İstanbul
Dr. Dt. Gül TAŞ
Eyüp/İstanbul
Dt. Ahmet VURAL
Ataşehir/İstanbul
Dr. Dt. Can PAR
Bayrampaşa/İstanbul
Dr. Dt. Pınar TÜRKOĞLU
Üsküdar/İstanbul
Dt. Gülçin ACUN
Sarıyer/İstanbul