Vajinoplasti Vajina Estetik Ameliyatı

Vajinoplasti vajina estetik ameliyatı için uzman doktorlar, hemşire ve çağrı merkezi sağlık görevli eğitimli ekibimizle acil durumlarda 7/24 hızlı müdahale  hizmetleri vermekteyiz. Daha rahat bir vajinoplasti vajina estetiği süreci için sigorta ve özel hastane işlerini sizin için takip ediyoruz.

Vajina estetiği bayanların normal doğum ve uzun süreli cinsel ilişki sonrasında gerek gördüğü bir estetik ameliyatıdır. Özellikle birden çok normal doğum yapan bayanlarda vajina esnemesi kaçınılmazdır. Bu durum ise bayanların ileriki yaşlarda idrar kaçırma sorununa neden olmaktadır. Vajinoplasti neden olan bir diğer olay ise (Epizyotomi) yani doğum esnasında bebeğin rahatlıkla çıkması için atılan kesiklerdir. Bu kesiklerin iyileşme sonrası kişide ileriki yaşlarda büyük sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir.

Vajina Estetiği Vajinoplasti Nedenleri

Kadın dış üreme organı olan vajen yapısı gereği esnek dokuya sahiptir. Özellikle doğum esnasında meydana gelen esneklikler, birden çok normal doğum yapan kadınlar kasılma kabiliyetini kaybeder. Bu doğrultuda vajende genişlik, sarkma, yırtılmalar meydana gelir. Meydana gelen bu olumsuzluklar kişinin fizyolojik sağlığını bozmasa da cinsel hayatını etkilemektedir. Vajinoplasti sadece vajen daraltma operasyonu olarak algılanmamalıdır. Vajen dış görüntüsünü düzeltmek adına yapılan operasyonlar da vajinoplasti olarak adlandırılır. Vajinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi olarak uygulansa da hastanın klinik bulguları anestezi uzmanları tarafından değerlendirilerek genel anesteziye engel bir durumda yada hastanın genel isteğine bağlı olarak spinal anestezi ile de müdahale gerçekleştirilebilir. 

Özellikle 50 yaşını geçmiş bayanların gerek duyduğu vajina estetiği kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi içinde yapılan bir ameliyattır. Fiziksel görünümünün bozuk olduğu düşünmesi nedeni ile vajinoplasti yaptıran bayanların sayısı oldukça fazladır.

Ameliyat süresi 2 saatten fazla sürmediği gibi kısa sürede taburcu edilir. Vajina estetiği sonrası kişinin kendine dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Estetik operasyonu yapan doktor tarafından verilen ilaç veya kremleri düzenli olarak kullanmak gereklidir. Çünkü vajina estetiği sonrası bölgenin hassasiyeti bir ay kadar sürebilir. Bu nedenle kişinin bölgesel hijyenine dikkat etmesi gereklidir.

Vajina estetiği operasyonları lazer uygulaması ile de yapılmaktadır. Fakat estetik görünüm sebebi ile çoğu hekim lazerli operasyonu tercih etmemektedir. Lazerli operasyonlarda kişinin isteğine göre seanslar farklılık göstermektedir bu neden ile hekimlerin tercihi tek seferde ve kalıcı sonuç için cerrahi operasyon tercih edilebilir.

Bu tür operasyonlarda vajina görünümü hariç hastanın şikayetleri de göz önünde bulundurularak rahim ağzı sorunları idrar kaçırma problemleri de çözüme ulaştırılabilmektedir. 

Bu yazı 7 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.