Kürtaj Nedir ? Kürtaj Hakkında En Merak Edilenler Nedir?

Aytaç İMREN
Op. Dr. Aytaç İMREN
Aytaç İMREN Muayenehanesi
Yayınlanma Tarihi: 04 Mar, 2022
Güncellenme Tarihi: 27 Haz, 2022
8 dakika okuma süresi
Kürtaj Nedir ? Kürtaj Hakkında En Merak Edilenler Nedir?

Anestezili Vakumlu Kürtaj

-Kürtaj İstenmeyen Gebeliğin sonlandırılma yöntemidir.

 • Güvenli Kürtaj işlemi için steril ameliyathanesi olan cerrahi tıp merkezleri ve hastaneler tercih edilmelidir.
 • Kürtaj işleminde ameliyathanesi olmayan muayene – klinik ve ruhsatsız sağlık kuruluşları sağlık açısından risk oluşturacağından kürtaj işlemi için güvenilir kurumlar tercih edilmelidir.
 • Kürtaj sadece konusunda uzman kadın doğum uzmanları (Jinekolog) tarafından yapılabilir.
 • Kürtaj psikolojik etkileri yönünden tercihen anestezi eşliğinde yapılmalıdır.
 • Kürtaj öncesi ve sonrası ultrason kontrolleri rahimde parça kalması – dış gebelik ve başarısız kürtaj açısından mutlaka yapılmalıdır.
 • Anestezili Kürtaj için 4 – 6 saat öncesinden yemek ve sıvı gıdalar tüketilmemelidir.
 • Güvenli bir kürtaj işlemi ortalama 5 dakika sürmektedir.
 • Kürtaj sonrası hastanede kalış süresi ortalama 45 dakikadır. Kontroller sonrası ortalama 1 saat sonra taburcu olabilirsiniz.
 • Güvenli bir Kürtaj işlemi sonrası kanama ve ağrı düzeyi adet döneminden farklı değildir.
 • Vakumlu Kürtaj riskler açısından en sık tercih edilen Güvenli Kürtaj yöntemidir.
 • Hasta hakları yasa gereğince hasta bilgileri gizli tutulmalıdır.
 • Yabancı pasaportlu kişilerde Kürtaj olabilmektedirler.
 • 18 yaşını doldurmuş evli – bekar – eşinden ayrı herkes Kürtaj olma hakkına sahiptir.
 • Güvenli bir Kürtaj işlemi için konusunda Uzman Jinekolog – Steril – Güvenilir ve Yetkili sağlık kurumlarını tercih ediniz.

Adetim Gecikti Gebelik Konusunda Emin Değilim Ne Yapmalıyım?

1-2 gün adet gecikmesi olduysanız eczaneden alacağınız idrar testleri gebelik tespiti için yeterli olabilmektedir. Şüpheli durumlarda kan testi daha güvenilir sonuç vermektedir.

Kürtaj İşleminden Önce Ultrason Muayenesi Gerekli Mi?

Vakum yöntemi ile kürtaj işlemi öncesi gebeliğinizin dış gebelik olmadığının mutlaka ultrason ile bakılarak anlaşılması gerekmektedir.

Kürtaj Gizlilik Hakları Nelerdir?

Kürtaj gizliliği için iletişime geçen hastalarımızın kişisel bilgileri yasalar gereği gizli tutulmaktadır. İstanbul’da yer alan anlaşmalı özel hastane kliniklerimizde gerçekleştireceğimiz kürtaj operasyonları kliniğimizdeki kişisel bilgileri ve hamilelik aşamasındaki bütün prosedürler kliniğimiz bünyesinde kalarak, yasalar çerçevesinde herhangi bir kişi ya da kuruma bildirilmemektedir.

Kürtaj Olduğumuz Belli Olur Mu?

Hayır kürtaj olduğunuz belli olmayacaktır. Gebeliği sonlandırma operasyonu için kliniğimize başvuran hastalarımızın genel kaygılarından biri kürtaj olduklarının belli olup olmamasıdır.

Gelişen teknolojiyle birlikte, kürtaj işlemi ameliyat yöntemleriyle değil, vakum yöntemiyle ağrısız yapılmaktadır. Vakum yöntemiyle yapılan gebeliğin sonlandırılması işlemi, hastanın kürtaj olduğunu belli edebilecek bir iz bırakmamaktadır.

Kürtaj İşleminde Ağrı Duyulur Mu?

Anestezi altında yapılan vakum kürtaj işlemlerimizde hastalarımız herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Yabancı Pasaportum Var Kürtaj Olabilir Miyim?

Evet olabilirsiniz. Kürtaj için Pasaport bilgileriniz yeterli

Kürtaj İşleminden Sonra Kanama Ne Kadar Olur?

Vakum yöntemi ile kürtaj işleminden sonra ilk 7-10 gün aralığında adet kanamasından daha az kanama olması normaldir.

Kürtaj Sonrası 2. ve 3. Kez Kürtaj Olmak Riskli Midir ve Rahim Yumurtalık, Tüpler Zarar Görür Mü?

Hayır zarar görmez. Kürtaj sonrası Rahim ve Tüpler hiçbir şekilde etkilenmez tabi ki tecrübeli hekimler tarafından yapılırsa. Vakum yöntemiyle kürtaj steril ve güvenilir kliniklerde yapıldığı müddetçe tekrar gebe kalma açısından hiç bir risk taşımamaktadır.

Vakum Yöntemi Kürtaj Güvenilir Mi?

Evet en güvenilir yöntemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte Vakum yöntemi kürtaj ilerleyen yıllarda hastalarımızın tekrar hamile kalma süreçlerinde risk yaratmadığı için en güvenilir kürtaj yöntemidir.

Kürtaj İşleminden Sonra Ne Zaman Adet Görürüm?

Vakum yöntemi ile kürtaj işleminden sonraki 40 gün içerisinde adet olacaksınız.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Evet kalınabilir. Vakum yöntemi Kürtaj operasyonu tekrar hamile kalabileceğiniz, en güvenilir kürtaj yönetimidir. Hastanın sağlıklı bir rahmi ve doğurganlığı olmaya devam edecektir. Bunun için steril bir ortamda, profesyonel uzmanlar tarafından yapılan kürtaj uygulaması önemli bir yer tutmaktadır.

Kürtajdan Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Kanama bittikten sonra ilişkiye girilebilir. Genel yaklaşım gereği hastalarımıza en az 1 hafta ilişki önermiyoruz.

Kürtaj Olmak İçin İzin Gerekir mi?

Hayır. 18 yaşından büyük bekar bir kadının kürtaj olmak için izin almasına ihtiyaç yoktur. Evli kadınlarda ise eş onayı gerekmektedir.

Evli Olmayan Bir Kadın Kürtaj Olabilir Mi?

Yasal ya da tıbbi olarak, bekar kişilerin kürtaj olmasında bir sakınca yoktur.

Kaç Kere Kürtaj Olunabilir?

Bu konuda teknik bir kısıt söz konusu değildir. Ancak bu ifadeden çok sayıda kürtaj olmanın bir zararı olmadığı çıkarımı yapılmamalıdır. Kürtajın ancak tıbbi bir gereksinim sebebiyle yapılan cerrahi bir müdahale olduğu, bir doğum kontrol yöntemi olmadığı kesinlikle unutulmamalıdır. Ayrıca birden fazla kere yapılan mükerrer çok sayıda kürtaj işlemlerinde yapışıklık ve sonraki gebeliklerde dış gebelik risklerinde artış söz konusu olabilir.

Kürtajdan Sonra Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Kürtaj sonrası doktorunuza sormanız kaydıyla doğum kontrol hapı kullanımı için ilk adet döneminin 2. veya 3. günü başlanması idealdir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Spiral Taktırılabilir?

Kürtaj  sonrası; spiral taktırmak için işlemden sonraki ilk adet döneminin beklenmesi uygun olur. Yani ortalamada 20-40 gün arası bir süreye tekabül etmektedir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

İşlemden sonraki ilk 14 gün cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kanamanın bu süre içerisinde durmaması halinde 14 günlük süre geçmiş olsa da cinsel ilişkiye girilmemeli ve mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Cinsel ilişkiye girmek için beklenen süre geçtikten sonra; doktorunuzun cinsel ilişkide korunma tavsiyesi oldu ise mutlaka bu talimatlara uyunuz.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkide Korunma

Kürtaj sonrası gebelik için, rahmin iyileşmesi ve güçlenmesi amacıyla doktorunuz belirli bir süre korunmanızı tavsiye edebilir. Spiral ve doğum kontrol hapı gibi gebelikten korunma yöntemleri belirli bir süre kullanılamayacağı için, bu süre içerisinde prezervatifle korunma tavsiye edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Duş Alınabilir?

Kürtaj sonrası aynı gün duş alınabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz genital bölge temizliği ile ilgili uyarılara dikkat edildiği sürece aynı gün duş almakta bir sakınca yoktur. Kürtaj sonrası duş alırken ilk 10 gün ayakta duş alınması, su dolu küvete yatarak duş alınmaması tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası Denize / Havuza Ne Zaman Girilebilir?

Enfeksiyon riski sebebiyle; işlem sonrası ilk 14 gün denize / havuza girilmemelidir.

Kürtaj Yapıldığı Anlaşılır mı?

Kürtaj yaptıran kişinin kürtaj olduğunun anlaşılması söz konusu değildir.

Kürtajdan Sonra Adet (Regl) Düzensizliği

Kürtajdan sonra adet düzeninde kısa vadeli bozulma olması normal bir durumdur. Çünkü kürtajdan önceki adet düzeni değişebilmektedir. Hastanın kürtaj olmadan önce adet düzensizliği şikayeti varsa, bu durum kürtaj sonrası da devam edebilir. Bu konularda hekiminizi bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Evlilik Dışı Kürtaj Yapılır mı?

18 yaşından büyükseniz ve evli değilseniz herhangi bir onay ya da izine ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırabilirsiniz.Sadece sizin gebeliğin sonlandırılması talebiniz ve bu yöndeki beyanınız kürtaj yaptırmanız için yeterli olur.

Ancak gebeliğin 10. haftasından sonra yasalar kapsamında kürtaj yaptıramayacağınızı unutmayın ve bu süreyi geçirmeden kürtaj işlemi için bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Şayet evliyseniz ve 18 yaşından büyükseniz eşinizin de izninin olması gerekiyor.Yasalar gereği ancak eşlerin de kürtaja onay vermesi durumunda kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor.