Osman Bülent ZÜLFİKAR

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR

Çocuk Hematolojisi

İstanbul/ Fatih
Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR iletişim bilgileri henüz doktorumsun.com'da yer almamaktadır. Dilerseniz iletişim bilgilerini talep edebilir ya da aynı branştaki diğer doktorları görüntüleyebilirsiniz.
Diğer Doktorları Görüntüle
İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi
İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi
Turgut Özal Cd (Millet Cad. ) Çapa, Fatih, Fatih/İstanbul

İLGİ ALANLARI / TEDAVİLER

  • Hemofili

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR HAKKINDA

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR, 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık çalışmasını  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında sürdürdükten sonra  1986 yılında “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı” olmuştur. 1991 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dalında “Doçent” olmuştur. Beraber çalıştığı akademisyenlerin en genci olarak 1 yıl süreyle Çocuk Hematolojisi - Onkolojisi Bilim Dalı servisini yönetirken aynı yıl Londra'da Hemofili hastalığı üzerinde çalışması onun Hemofili dünyasıyla tanışmasına sebep olmuştur. 1992  yılının sonlarında çalışma arkadaşları, hemofili hastaları ve hasta yakınlarıyla birlikte halen başkanlığını yaptığı “Türkiye Hemofili Derneğini” kurdu. 1993 yılında Londra'da Akdeniz Anemisi, Chicago Üniversitesinde “Kemik İliği Nakli” konusunda çalışmalar yaptı. 

1994-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sağlık Dairesi Başkanlığı yaptı. İstanbul Sağlık Platformu, Özürlüler Müdürlüğü, Hıfzısıhha Müdürlüğü, Sağlık AŞ’nin kuruluşlarını gerçekleştirdi. Gönüllü Kuruluşlarla gıda güvenliği, su ve hava temizliği, haşere mücadelesi, hepatit B aşılama programı, engellilerin ve kronik hastalığı olanların şehir hayatına katılmaları, mobil sağlık ünitelerinin arttırılması ve benzeri pek çok şehir ve şehir insanının sağlığını yakından ilgilendiren sorununun çözümünü sağladı. Bu yıllarda yaygınlaşan özel TV kanallarının halk sağlığına yönelik programlarına öncülük etti ve 2 yıl süreyle her hafta çocuk sağlığı, çevre ve okul sağlığı üzerinde konuşmacı olmuştur. 2000 yılında “Profesör” unvanını almıştır.2002 yılından itibaren özel sağlık sektöründe Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hizmetlerini hızlandırdı ve Muayenehanesinde İstanbul’luların yanı sıra, diğer şehirlerden ve yurt dışından gelen hastalara teşhis ve tedavi sağlamakla beraber, anne ve babalara çocuklarını fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden hayata daha sağlıklı olarak hazırlayabilme hizmeti sunmaktadır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman konuğu olarak Ağustos 2003 Ekim 2006 tarihleri arasında katıldığı haftalık tv programı izleyici rekorları kırmıştır. Çocuklara bakışın korku yerine sevgi temelli olarak yeniden yapılanması için yoğun çaba gösterdi. Eylül 2004 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğine atandı. Başkanı olduğu Türkiye Hemofili Derneğinin, 2008 yılında İstanbul'da yapılan Dünya Hemofili Kongresinin Kongre Başkanlığını başarıyla yaptı. Prof. Dr.   Osman Bülent ZÜLFİKAR 'ın Çocuk Sağlığı üzerine 9, Kan Hastalıkları üzerine 5, Şehir ve Toplum Sağlığı üzerine 11 olmak üzere toplam 25 kitabı bulunmaktadır. Yurt içinde ve dışında yayınlanmış 130 makalesi ve 411 sunumu bulunmaktadır. Kendisine, sivil toplum kuruluşlarından, yerel yönetimlerden, özel sağlık işletmelerinden ve üniversitelerden toplam 28 ödül verilmiştir. Halihazırda İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

EĞİTİM BİLGİLERİ

  • İstanbul Haydarpaşa Lisesi
  • İstanbul Tıp Fakültesi

DENEYİM BİLGİLERİ

  • Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanlığı
  • Türkiye Hemofili Derneği

SIK SORULAN SORULAR

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR hangi alanda uzmandır?

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR Çocuk Hematolojisi alanında hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR hangi tedavileri uygulamaktadır?

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR Hemofili alanlarındaki tedavilerde hastalarına hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR nerede çalışmaktadır?

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi (İstanbul Fatih) bünyesinde hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR için nasıl randevu alabilirim?

Prof. Dr. Osman Bülent ZÜLFİKAR için doktorumsun.com profil sayfasını ziyaret ederek randevu takvimi üzerinden ya da doğrudan iletişim bilgileri üzerinden ulaşarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

DEĞERLENDİRMELER

Henüz değerlendirme yapılmamış.

SORULAR

Henüz soru sorulmamış.

MAKALELER

Henüz makale eklenmemiş.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi

Turgut Özal Cd (Millet Cad. ) Çapa, Fatih, Fatih / İstanbul

Hekimler birden fazla klinikte görev yapabilirler. Doğru kliniği seçtiğinizden emin olunuz.

Seçilen kurum ve doktor için henüz randevu takvimi aktif değil.