Diğer Uzmanlık Alanları

Arama kutusunu kullanarak uzmanlık alanı bulun.

Bariatrik Cerrahi

Doktor Uzmanlık Alanları (Branşlar)

Bariatrik Cerrahi Doktorları
Bariatrik Cerrahi Doktorları
(1 doktor/uzman)
Bariatrik Cerrahi Makaleleri
Bariatrik Cerrahi Makaleleri
(0 makale)
Bariatrik Cerrahi Soruları
Bariatrik Cerrahi Soruları
(0 soru)

Bariatrik Cerrahi Doktorları

Tüm Branş Doktorlarını/Uzmanlarını Görüntüle
Prof. Dr. Tuncay ÇELENK
Kadıköy/İstanbul

Bariatrik kelimesi, Eski Yunanca "ağırlık, yük" anlamına gelen "(bar- baros)" kelimesi ile "tıbbi tedavi" anlamına gelen "(-iatri, iatrikos)" kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.

Beriatrik Cerrahi bir diğer adıyla Obezite Cerrahisi (Zayıflama Ameliyatı), obezite (aşırı kilo) nedeniyle yapılan ve kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan cerrahi yöntemlerin tümüne verilen addır.  Kişinin yemek yeme kapasitesinin, fiziksel olarak mideyi küçülterek ya da sindirim kanalını kısaltarak azaltmak ve böylece kişinin daha çabuk doymasını sağlamaktır. Bu ameliyatlar etki mekanizması ve cerrahi tekniğe göre değişiklik göstermektedir.

Obezite ameliyatları mide küçültme ameliyatları, emilimi engelleyici ameliyatlar ve bu ikisinin birlikte uygulandığı kombine ameliyatlar olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır.

Her kilolu kişi için Bariatrik Cerrahiye başvurulması önerilmez. 

  • Vücut kitle indeski 35-39.9 arası olan ama aynı zamanda tip-2 diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi kiloyla ilişkili tehlikeli bir hastalığa sahip olanlara,
  • Vücut kitle indeksi (BMI değeri) 40 veya üzerinde olan, aşırı obez kişilere,
  • İstisnai durumlarda, vücut kitle indeksi 30-34 arasında olup da belli sağlık sorunlarından birkaçına birden sahip olan kişilere, önerilmektedir.