Diğer Uzmanlık Alanları

Arama kutusunu kullanarak uzmanlık alanı bulun.

Aile Terapisi

Doktor Uzmanlık Alanları (Branşlar)

Aile Terapisi Makaleleri
Aile Terapisi Makaleleri
(0 makale)
Aile Terapisi Soruları
Aile Terapisi Soruları
(0 soru)

Aile Terapistleri

Tüm Branş Doktorlarını/Uzmanlarını Görüntüle

Aile terapisi; eşler, çocuklar ve gereğinde yakın akrabaları da içine alan, aile üyelerini ilgilendiren problemlere yönelik bir terapi yaklaşımıdır.

Aile terapisinde, aile üyelerinden birinde gelişen psikiyatrik ya da psikolojik problem aile ilişkileri, dinamikleri çerçevesinde ele alınarak tedaviye gidilir ya da aile içindeki bireylerin ilişkisel çatışma, sıkıntı ve şikayetleri bir bütünlük içinde çözümlenmeye çalışılır.

Aile terapisinin kökleri, 1950'li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde yürütülen çalışmalara dayanır. Sosyal Hizmet Uzmanları, o tarihlerde hastaların çoğu probleminin aile kavramı dahilinde değerlendirilmesi ve dikkate alınması gerektiğini fark etmişlerdir. Bir insanın ruhsal gelişiminde, öncelikli olarak ailesinin ve ardından sosyal çevresinin büyük etkisi bulunmaktadır. Bunun sonucunda bazı uzmanlar, aileyi de danışma görüşmelerine çağırmaya ve onları da psikoterapi süreçlerine dahil etmeye başlamışlardır.

Aile terapisi uygulamalarından, bağımsız bir psikoterapi yöntemi olan sistemik terapi geliştirilmiştir. Aile terapisi ile sistemik terapi yöntemlerinin birbirleriyle çok yakın ilişki içerisinde olmaları nedeniyle, aile terapistleri aynı zamanda sistemik terapi eğitimi de alırlar. Ancak aile terapisi, herhangi bir terapi şekline bağlı değildir. Aynı zamanda, bilişsel davranışçı terapistleri, davranış terapistleri, logoterapistler, varoluşçu ve dinamik yönelimli (psikanalitik psikoterapi) terapistleri de aile terapisi hizmetleri sunmaktadırlar.

Aile Terapisti, terapi sürecinde rol oynayan herkesi, aile terapisine dahil eder. Dar anlamda, odak noktası sadece aile değildir. Aile terapisinde aile terimi, farklı yöntemlerle oluşturulan grupları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.